Blog

Gastronom – soutěž ve vaření

V polovině května se uskutečnila nová akce s názvem „Gastronom“, kterou nám nabídla Maky. Pořádají ji Hloubětínští skauti – Práčata a to v přírodě na louce v okolí Hlásky u Senohrab. Koná se v SO 20.5. a jede na ní jen 5 Amazonek a jako doprovod Onka z Hloubětína.

Ráno jsme se sešly na RZ a společně s Práčaty se vydali na nádraží Hostivař. Vlak jsme zdárně doběhli a dojeli až do Senohrab. Odtud jsme šli lesem, přes údolí s tunelem, na druhý vrch údolí až na louku kde se mělo vařit. Počkali jsme než přišli Pětka, Sedmička a ještě oddíl z Mnichovic. Po příchodu všech oddílů byl zahajovací nástup kde se dovysvětlila pravidla a průběh celé soutěže. Také se ukazovala cena pro vítěze – Koruna česká. A vaření mohlo konečně začít. V průběhu 3 hodin bylo potřeba udělat si vlastní ohniště a závěs, rozdělat oheň, uvařit jídlo a zahladit ohniště. Konvalinky vařily vepřový guláš a bramborové placky. Sasanky zase chřestovou polévku, meruňkové knedlíky a salát. Porota pak ohodnotila všechna jídla a uklizenost ohniště. Mezitím co se sčítaly body, hráli jsme v lese hru – Kradení fáborků. Na nástupu se vyhlásili vítězové. Sasanky obsadily krásné 10. místo ze 20 a Konvalinky dokonce vyhrály 1. místo (ze 14) a tudíž i putovní pohár!!! Pak jsme vyrazili zpátky do Senohrab na vlak a jeli zase na Hostivař. Autobus jsme nakonec zvládli doběhnout a tak jsme na RZ byli včas.

Ušly jsme kolem 6 km a fotky bohužel žádné nejsou. Později zkusíme dodat ty z fotogalerie od Práčat.

Květinový den na RZ – květen 2023

Na začátku května se účastníme tradiční charitativní akce s názvem „Květinový den“ a prodáváme od 7 hod rána celé dopoledne symbolické kytičky Měsíčku zahradního. Letos se upozorňuje na rakovinu plic způsobenou kouřením cigaret a kytičky mají světle modrou stužku.

Dělíme se na 2 skupinky a obsazujeme oba hlavní vchody do metra na RZ. Letos nás je celkem dost málo (jen 8 Amazonek) a tak se musíme o to více snažit. Počasí je zezačátku chladnější, ale postupně se otepluje až je velmi teplo. Také tu jsou tradičně farmářské trhy a tak tu chodí více lidí než obvykle. Kolem 10 hod musí Elza odejít k lékaři a tak už jsme jenom u jednoho vchodu + procházíme i tržiště. Vzhledem k nižšímu počtu prodávajících, máme letos prodáno všech 800 kytiček až těsně před 12 hodinou. Pak se rozcházíme domů či do škol. Vybrané peníze odváží Rusalka až po práci na PRJ na Vltavskou.

letáčky – Měsíček lékařský…
Skupinka Elzy s pokladničkou…..
Skupinka Rusalky s pokladničkou …..
společná v krojích na RZ…..

Více fotek najdete ZDE

Čarodějnice – akce u klubovny

Na konci dubna nás čeká tradiční čarodějnický slet, který nesmí chybět ani letos!!!

Dopoledne se ještě schází rada starších a projednává blížící se tábor a nadcházející NSJ.

Kolem 15 hod vše začíná – čarodějnicemi se to tu jenom hemží. Společná fotka a můžeme začít! Postupně jednotlivé čarodějnice předstupují před 4 člennou porotu, která je různě zpovídá a hodnotí jejich ohoz a povinnou výbavu (poživatelný lektvar, domácího mazlíčka, ochranný amulet, zaklínadlo v lexikonu a koště). Mezitím jednotlivé kandidátky kreslí čarodějnice, vymýšlejí čarobáseň a snaží si zapamatovat 15 kouzelnických slov rozmístěných po areálu. Soutěže pak vyhodnocujeme a oceňujeme lístečky, které pak holky utrácejí v čarostánku se sladkostmi. Dále pak přichází na řadu další čarodějnické soutěže od Konvalinek a Sasanek – každá si měla nachystat jednu. (Vrabeček – hod kloboukem na kůl; Elza – překážková dráha; Bětka – hádání ostatních odpovědí; Kristýnka – míchání lektvarů; Maky – hledání schovaných korálků a Magda – hra s košťaty). Na závěr si zapalujeme ohýnek a opékáme si na něm buřty či chleba. A koná se slavnostní vyhodnocení letošní volby. Každý dostává za účast něco sladkého, upomínkovou kartičku a listového hada od Rusalky. 3. místo obsadila čarodějnice Nataša – Zmrzlík; 2. místo Bětka a vítězkou – Miss Čarodějnice pro rok 2023 se stala Bamba Bamboblbá neboli Klárka!!! Získává šerpu, korunku a spoustu cen. Otisk palce u ruky a nohy do listiny  a ustřižení pramínku vlasů nesmí chybět. Společně pak jdeme listinu zahrabat na naše tajné místo. Pak už následuje jenom úklid okolí a klubovny a kolem 20 hod se rozlétáme domů.

Společná čarodějnická…..
u čarostánku…..
hod kloboukem….
u ohniště….
vítězka – Miss čarodějnice 2023

Více fotek najdete ZDE

Ekoden – duben 2023

V polovině dubna se koná u staré klubovny další tradiční akce zvaná Ekoden. Původní vize byla poněkud jiná – skautky a roverky měly jet na 3denní Ekovýpravu do Votic, kterou organizovala Maky, ale nakonec z ní bohužel sešlo, protože nemohl nikdo z dospělých. A světlušky měly mít s Rusalkou jen Ekoden – a nakonec to tedy bylo pro všechny.

Scházíme se kolem 10.30 hod ve staré klubovně a máme štěstí, že deštivé počasí se umoudřilo a během dne na zem nespadla ani jedna kapka. Bodujeme se, vybíráme peníze na svačinky a pak následuje první ekoaktivita „Křehká pavučina“. Aneb – posílání klubíčka vlny a povídání o tom jak lidi působí na naši zeměkouli negativně a pak i pozitivně. Postupné zamotání pavučiny a posléze i rozmotání. Poté připravujeme naše svačinky – polovina vytváří vajíčkovou pomazánku (ve které je hodně cibule) a maže je na chleby, které došla Kika koupit, protože většina Amazonek si ho nevzala. A druhá půlka dělá odpolední desert – pudink s piškoty namazanými marmeládou, přičemž Maky pěkně připálila Rusalčin hrnec na indukci!!! Po první svačince a úklidu se koná další ekoaktivita – aneb Třídění odpadu. Holky si měly každá přinést 8 druhů odpadu a ty byly rozházeny na hřišti. Pak ve 2 členných skupinkách běhaly pro své 2 druhy odpadu a následovala prezentace jejich odpadu a debata k tomu + odnesení do správných kontejnerů. Dále se vydáváme do lesa na palouk, kde nejprve měříme obvod památného dubu,  počítáme jeho stáří a zkoušíme ho obejmout. A pak ve dvojičkách hledáme svůj určený strom a to jen podle hmatu, který si poslepu osaháme. V klubovně následuje vlastní oběd. Po obědě přichází na řadu hodinová venkovní aktivita nazvaná „Přírodní vernisáž“ – aneb hledání přírodnin se zapojením fantazie a kreativity a vytváření exponátů se zajímavými názvy – např. Rozkvetlá zahrádka, Duhový měsíc, Lesní studánka, Sopečný kráter, Slizký exponát, Živá ZOO, Ptačí hnízdo a Houbový guláš. Skupinkám se to moc moc povedlo. Po zhodnocení a likvidaci exponátů je svačinka – pudink a ekovýrobek s vlnami. Vytváření bambulky či košíčku z papírového kelímku. Výrobky si vzaly holky domů na dokončení. Kolem 17 hod akci ukončujeme a po úklidu se rozcházíme domů.

tvorba pomazánky…..
tvorba dezertu….
třídění odpadků….
objímání stromu….
Přírodní vernisáž a exponáty….
ekovyrábění z vlny….

Více fotek najdete ZDE

Ukliďme Česko – duben 2023

O dubnové schůzce 12.4. 2023 se zapojujeme do velké úklidové akce, která probíhá po celé ČR v rámci KC i v Satalicích. Před schůzkou si vyzvedáváme pytle a rukavice u KC. Po obodování se vyrážíme ke komunitnímu centru a tam si dáváme na osvěžení a doplnění potřebné energie malinovou limonádu, dělíme se na 4 party a vyrážíme různými směry a cestou sbíráme to co do přírody nepatří. Po hodinovém intenzivním sběru se scházíme u postranního vchodu do lesa, kde je zároveň i odkladiště nasbíraného odpadu. Sbíraly jsme i v Satalických ulicích i v lese kde toho bylo nejvíce podél zdi. Ke konci nám trošku skráplo. Ale i tak nás hřál u srdce dobrý pocit, že jsme přírodě aspoň trochu pomohly!

Společná u KC s malinovkami….
při sběru odpadků u zídky…..
mapka Satalic….

Více fotek najdete ZDE

Jarní úklid kluboven a bowling

Scházíme se kolem 9.30 hod v klubovně v KC a to celkem v hojném počtu Amazonek. Maky boduje. Vybíráme jarní obrázky na nástěnky. Poté začínáme balit potřebné oddílové věci na přesun do staré klubovny a uklízíme – myjeme WC a umyvadlo, otíráme bílé stoly a skříňky, sundáváme věci z nástěnek, vynášíme eko koše, zametáme a nakonec i vytíráme. Všechny zabalené věci v taškách snášíme po schodech dolů před budovu KC. Holky si ještě hrají na prolejzkách a venkovním hřišti a čekáme na příjezd paní Pechové s autem do kterého pak vše nakládáme. Přemisťujeme se do staré klubovny a zde všechno zase vykládáme. Dáváme si nejprve svačinku na posilnění a pak se pouštíme čile do práce – velkého jarního úklidu. Dělíme se na 3 party – ta největší pod vedením Maky uklízí velkou klubovnu, druhá skupinka pod vedením Kiky má menší klubovnu a ta nejmenší s Vrabečkem má na starosti WC místnost a venek. Otíráme prach a pavučiny na stěnách a ze skříněk, myjeme okna + WC a umyvadlo, vyklepáváme molitany z gauče, zdobíme všechny nástěnky, třídíme psací potřeby, vybalujeme a zandaváme převezené oddílové věci a na závěr zametáme a myjeme podlahy. Venku je naštěstí celkem hezké jarní počasí i když chvílemi občas větrnější a později i s drobnými dešťovými přeháňkami. Venku se v mezičasech hraje na honičku + pak obědváme z vlastních zásob a k tomu pozorujeme krásné mraky. Po OB přichází na řadu etapa z Rychlých šípů – „Záchrana Červenáčka“ aneb stavba konstrukce ze špejlí a modelíny, tak aby unesla hrníček s vodou. Nakonec to zvládly všechny 3 týmy. Máme ještě trochu času a tak se hraje vybika s míčem + roverky plánují Ekovýpravu. Kolem 15.30 hod vše zandaváme dovnitř a vyrážíme na autobus, kterým jedeme na RZ a pak dále až do Kyj ke kostelu Sv. Bartoloměje. Zde společné foto a setkáváme se tu i s rodičemi. Krátké instrukce, rozdělení do 4 týmů a vybírání peněz. Od 16.30 do 18.30 hod se věnujeme bowlingu a máme rezervované všechny 4 dráhy a nechali nám tam i postranní mantinely. 2 hodinovou hru jsme si řádně užili a výsledky za 2 odehraná kola jsme si zapisovali na papír – nejlepší hřáči byli z dětí Kristýnka a z rodičů paní Spišáková. Po 18.30 hod se pomalu rozcházíme domů.

dětské hřiště před KC…..
mytí oken …..
etapa – Záchrana Červenáčka….
společná před bowlingem….
na bowlingu….

Více fotek najdete ZDE

Výlet do muzea iluzí a Stínadel

V polovině března vyrážíme v hojném počtu Amazonek na netradiční výlet do Prahy. Scházíme se v 10 hod na RZ a metrem se přibližujeme na Náměstí Republiky kde se přidává Rusalka a Maky. Všichni jsme krásně postrojené ve stylu Rychlích šípů a všem nám to moc sekne. Jdeme pěšky na Haštalské náměstí kde pátráme po ulici Řásnovka a Ve Stínadlech, kde si povídáme info o Vontech a Jaroslavu Foglaru. Pak se navracíme k tramvaji a přibližujeme se na Václavské náměstí, kde navštěvujeme nedaleké muzeum iluzí (nápad od Konvalinek). Nejprve nás vyděsila šílená frontička, ale naštěstí to šlo celkem rychle. Kupujeme si lehce předražené vstupné, ukládáme si oblečení a vyrážíme dovnitř na prohlídku. Všude je spousta lidí, kteří se chtějí u všeho fotit a i my neděláme nic jiného – je tu spousta hádanek, hlavolamů, iluzí, fotících koutků apod. Zhruba tak po hodince máme vše nafoceno, jdeme ještě na WC a pak přejíždíme další tramvají na Újezd. Odtud jdeme na Kampu ke skautskému institutu Rybárna, kde si v parku na lavičkách či na zemi dáváme svůj oběd. Poté se vyhlašuje dlouhodobější etapka, která se hraje cestou po Stínadlech – aneb hlídání a vzájemné si kradení kolíčků připíchnutých na batohu. Pak vyrážíme na několikahodinovou venkovní hru po Malé Straně „Stínadelská tajemství“- aneb přesouvání se dle mapky po 20 místech o kterém si čteme krátký příběh a plníme drobný hledácí úkol. Celkem toho po Praze hodně nachodíme a vzhledem k časové tísni nakonec nestíháme všechny úkoly, ale jenom 13. Správné odpovědi zapisujeme do tabulky a pak pošleme na vyhodnocení. Poté scházíme zase dolu na Kampu na Maltézské náměstí, kde si dáváme svačinku v podloubí. Ukončujeme etapu s kolíčky a pak začíná naše Vontská bitva. Holky luští šifry a Plyšák na ně dohlíží. Rusalka, Maky a Kika pak vyráží napřed všechno připravit. Skupinky rozdělené dle etap, pak vyráží dle mapky na menší okruh, kde cestou plní drobné úkoly (kreslí kostel Panny Marie pod Řetězem; křičí vontská hesla, dělají dřepy + čeká je krátký azimuťák v parku, který je dovádí až k nám do Nosticovy zahrady ke Gingu). V parku pak nachází u Ginga Tleskačův deník se vzkazem, že je čeká papírová bitva. 2 skupinky se utkávají v papírové bitvě a třetí skupinka se potkává se Širokem kde odpovídají na vontské otázky a vyndávají ježka za klece. Postupně se všechny skupinky prostřídají. V bitvě vítězí jednoznačně tým Ginga. Po posbírání všech papírových či látkových koulí se scházíme u posvátného stromu Gingo se Širokem a následuje vyhodnocení otázek i bitvy + drobné odměny (bonbóny, listy Ginga a žluté špendlíky na klopu). Na závěr zakřičíme 4 vontská hesla a vyrážíme na tramvaj na Újezd. Jsme lehce v časovém skluzu a tak píšeme rodičům na skupinku. Metrem z Národní třídy jedeme až zase na RZ, kde se kolem 19.15 hod rozcházíme.

Celkem jsme ušly kolem 11 km!!!

společná ve stylovém oblečení Rychlých šípů……
v muzeum iluzí……
hra „Stínadelská tajemství“….
se Širokem u Ginga…..
Papírová bitva….

Více fotek najdete ZDE

Den Sesterství – akce s Podskaláky

V sobotu 25.2. se odhodlané Amazonky (téměř v plném počtu) vydaly do blízké Vinořské myslivny, kde se měly setkat s místním oddílem Podskaláci (holky i kluci). Začali jsme svačinou. Skoro každý donesl něco napečeného a skautsky nazdobeného (perník, sušenky, muffiny bábovka atd.) Následně jsme představili svoje oddíly a zjistili spoustu zajímavých informací a zazpívali skautskou hymnu. Následně byla malá pauza a po ní nastaly naše seznamovací aktivitky. Hráli jsme sochy, spadnutí plachty a výměnu identity. Následovala další pauza a po ní 3 hod putování Vinořským hájem za skautskými zakladateli. Bylo celkem 6 stanovišť (u myslivny, u broukoviště, u kamenných schodů u rybníka, u skalního reliéfu u rybníka, u jeskyně a u studánky). Na každém stanovišti se dozvěděli něco o zakladateli, vyřešili šifru a splnili určitou aktivitku ( Olave B.P. – kvíz historie; R.B.P. – lezení na strom pro šátek; Vlasta Koseová – poznávačka kytiček; A.B.S. – otáčení plachty; E.T.Seton – Setonovka a Agnes B.P. – stavba trojlístku z pet víček.  Po návratu už v areálu plál oheň a k obědu jsme opékali špekáčky, chléb, jablka a sýr. Po obědě se hrála hra Mrkvičky, kde se děti velmi zašpinili, ale všichni si to užili. Po té jsme se museli odvděčit myslivcům a pomohli jsme jim sesbírat spadané větve po vichru. Následně nás čekala velice akční hra “Pták Noh” – kradení šátků z hlídaného kruhu. Po této hře jsme se vrátili do myslivny a začali sbírat svoje věci. Ke konci jsme zhodnotili hry, sbalili věci a společně vyrazili na louku, kde jsme si předali dárečky (přáníčka a perníčky), zazpívali večerku v jarwellském kruhu a zakřičeli pokřiky.

Celkem jsme nachodily kolem 12 km!!!

společný nástup u myslivny…..
napečené dobrůtky…..
V lese při startu hry po lese….
opékání buřtíků….
skautská přáníčka…..

Více fotek najdete ZDE

Výlet ze Štětí do Želíz

V sobotu 18.2. 2023 se uskutečnil 1 denní výlet do přírody. Ušly jsme 12 km ze Štětí do Želíz přes různé skalní útvary.

Scházíme se v 9 hod na RZ a jedeme metrem na Vysočanskou a busem na Ládví odkud jedeme busem až do Štětí. V Líbeznicích přistupuje Rusalka. Jede nás celkem 7 statečných Amazonek (Rusalka, Elza, Maky, Bára, Klárka, Zmrzlík a Lída). Když přijíždíme do Štětí, tak je dost zataženo a prší, ale nás to neodradí!!! Naše první kroky vedly do nedalekého infocentra, kde jsme si nakoupily suvenýry a venku pod střechou se i nasvačily a tak i přečkaly onen deštík. Od té doby už naštěstí nesprchlo. Pěšky vyrážíme po žluté značce nejprve po silničce a přes vesničku Stračí. Pak už konečně odbočujeme do přírody – do lesa. Cestou si různě povídáme a sbíráme suché chrastí a březovou kůru na rozdělání ohně. Jdeme přes 2 kapličky – tedy jejich torza (Mariánská a Hraběcí) a pak už odbočujeme k jeskyňce Mordloch a skalnímu útvaru 7 chlebů. Zde jdeme na sběr dřeva a pokoušíme se v jeskyni rozdělat oheň – Maky. Vaříme si na něm obídek – těstoviny s paloučkovou omáčkou. Jsme pěkně vyuzení – neboť to dost čoudí když je navlhlé dřevo. V průběhu vaření se koná etapa – sběr petvíček z hlídaného kruhu a hledání deníku Jana Tleskače. Oběd byl vynikající a krásně nás zasytil a zahřál. Rychloumytí nádobí a uklizení místa po vaření. Pak vyrážíme dále po žluté přes další skalní útvary, které vytesal V. Levý – Sfinga, Had, Žabí jeskyně a Harfenice – zde hledáme i kešku. Kolem 17 hod docházíme do Želíz a čas na poslední skalní útvar Čertovy hlavy, už bohužel není. Vyčkáváme na autobusové zastávce, který přijel se zpožděním asi 20 minut. Busem jedeme až přímo do Prahy na Střížkov. Cestou se v Mělníku odpojuje Rusalka. Zbytek doráží kolem 19 hod zase zpátky na RZ.

U Mariánské kapličky….
Před jeskyní Mordloch – vaření….
Skalní útvar „Had“….

Více fotek najdete ZDE

Zimní přechod Brd 2023

Ke konci ledna se konal další 54. ročník Zimního přechodu Brd – tradiční skautská akce. Letos nám přálo zimní počasí a napadlo nám hodně sněhu oproti loňskému jaru.

Scházíme se kolem 9 hod na RZ v počtu 7 statečných Amazonek a metrem jedeme na Smíchovské nádraží kde se připojuje Rusalka. Bodujeme věci a hodnotíme své Brděnky. Čekáme ve frontě na bus 317, kterým jedeme až do Mníšku pod Brdy. Cestou je dost plno – všude samí skautíci + rozdáváme si své oddílové nakopírované Brděnky. Z Mníšku vyrážíme pěšky přes Stříbrnou Lhotu kolem zámku, rybníku a pak po silničce. Cestou nám sněží a různě si povídáme. U dalšího rybníka máme pauzu na svačinku a hlavně prvně měníme Brděnky s Čelakovickým oddílem a zjišťujeme info o oddíle do Brdských papírů – různé seznamovací otázky a aktivity. Pak už jenom stoupáme vzhůru až na Kytínskou louku, kde si dáváme cca na 45 minut rozchod a měníme Brděnky jak divé. Ve 13 hod se koná společný nástup všech oddílů, vytažení vlajky a zpěv junácké hymny a řvaní všech pokřiků. Jdeme se naobědvat k lavičkám a kupujeme si ňamky a odevzdáváme Brděnky do soutěže. Po obědě si jdeme ještě zasoutěžit – v nedalekém lesíku jsou připravené různé jednoduché aktivitky a kdo jich splní aspoň polovinu, získá krásný brdský odznak. Jsou tu např. opičí dráha, stopy zvířat, hod na cíl, lanová překážka, mapové značky, vlajky apod. Pak už vyrážíme pěšky lesem na rozcestí U červeného kříže a pak dále po žluté na Jezírko. Cestou plníme cestičky a povídáme si. Celou dobu až do Řevnic už je to jenom lesem a z kopce. Holky občas využijí i kluzáky a svezou se. Poslední pauza je na dětském hřišti v Řevnicích – svačíme a koná se zde etapka – překážková dráha na čas. Pak už si to míříme na nádraží odkud jedeme vláčkem až na Hlavní nádraží. Dále pak metrem přes Florenc až na RZ.

Byl to moc povedený zimní výlet a ušly jsme 14 km!!!

společná u zámku v Mníšku pod Brdy…..
na Kytínské louce…..
společný nástup na Kytínské louce…..
společná u Jezírka…..

Více fotek najdete ZDE