Podzimní prázdniny – 4 denní výprava do Kněžmosta – říjen 2023

I letošní rok vyjíždíme na konci října tradičně o podzimních prázdninách na 4 denní výpravu a to do Českého ráje do naší známé klubovny v Kněžmostě. Účast všech Amazonek je poskromná, ale vzhledem k tomu, že v klubovně není příliš prostorná místnost na spaní, tak to nakonec bylo tak akorát ( 9 statečných Amazonek).

Scházíme se ve čtvrtek ráno na Černém mostě o něco dříve než-li jede první bus směrem na Mladou Boleslav, kde přestupujeme, protože nám neprodali místenky a tak doufáme, že se všechny do autobusu vejdeme. Máme štěstí a jedeme hned tím prvním. Maky dobíhá bus na poslední chvíli s narvanou taškou Ikea plnou nakoupeného jídla. Přestupujeme v Mladé Boleslavy na další autobus jímž jedeme až do Kněžmosta. Klubovnu nám otvírá jeden místní skaut a hned se zabydlujeme, vybalujeme si věci a pak obědváme z vlastních zásob. Poté vyrážíme na prohlídku nedalekého okolí Kněžmosta (náměstí a zavřené infocentrum, místní pomník u kostela, cesta kolem sadu, lesem a rybníků. Cestou hrajeme Šebe hru Ztratil čáp čepičku – na dotyk barev. V polovině cestě na jedné louce si dáváme hru s létajícím talířem (mix freesbee a ragby dohromady). Pak se po silničce navracíme zpátky do Kněžmosta a ještě se stavujeme na drobný nákup v Coopu. Ušly jsme kolem 5 km. Na večer si píšeme deníky a kroniky a vyrábíme večeři a to chleba s vajíčkovou pomazánkou. Po večeři se věnujeme rukodělné činnosti od Kiky – aneb tvorba drobností z hmoty Fimo a všechny to velmi bavilo. Vše jsme pak upekly v troubě. Před spaním hrajeme ještě chvíli karetní hry – bobří bandu, střelené kachny či bang.

V pátek vstáváme kolem 7.30 hod a jelikož venku prší (a vydrželo pršet skoro přes půlku dne), konala se rozcvička se Šebe uvnitř – cvičení na hudbu. Po hygieně a snídani se chystáme na celodenní výlet a kolem 9.20 hod vyrážíme na náměstí na autobus s nímž se přibližujeme na rozcestí Kněžmost Srbsko. Zde nasazujeme své pláštěnky či ponča a vyrážíme nejprve chvíli po silničce a pak už uhybáme do lesa směr Kost. Cestou sbíráme houby a světlušky jich nachází spousta (nejvíce klouzky a hnědé suchohříbky). Jdeme asi tak hodinku a půl po červené značce. Svačinku si dáváme v nedaleké jeskyňce Baruška. Pak už naše kroky směřujíc přímo na hrad Kost, kde si v pokladně rychle kupujeme lístky na prohlídku a i suvenýry. Před prohlídkou si ještě stíháme dát oběd pod střechou u kiosku. A pak už hurá na hodinovou prohlídku hradu s paní průvodkyní. Chodíme po venkovních nádvořích a i vnitřních expozicíh a bylo to moc zajímavé. Po prohlídce se už počasí trochu umoudřilo a přestalo pršet. Pokračujeme pěšky přes údolí Plakánek, které je moc krásné a po modré značce uhybáme na Vesec u Sobotky. Cesta je tu velmi blátivá a mokrá, takže podle toho vypadají i naše boty a nohy. U studánky si dáváme poslední pauzičku na svačinku a pak už jdeme jenom po silničce přes Vesec až do Sobotky na autobus. Jdeme kolem zámku Humprecht a nasazujeme rychlé tempo, abychom stihly autobus. Naštěstí ho stíháme a dokonce i rychlý nákup suvenýrů v infocentru. V buse hrajeme oblíbené lístečky. Do klubovny dorážíme ještě za světla kolem 17 hod. Následuje vybalení, převléknutí a sušení všech mokrých věcí, zatopení v kamnech, sprchování, psaní deníčků a kronik a vaření večeře (zapečené brambory s cibulí a smetanou). Po večeři a umytí nádobí hrajeme různé hry – na blázna a oblíbený parlament a pak už jdeme na kutě.

Třetí den – v sobotu nás čeká také celodenní výlet. Ráno kolem 9 hod sem přichází pár místních skautů, kteří půjdou stát k pomníku jelikož je dnes státní svátek 28. Října – vznik Československa. Ráno ještě trochu poprchává a tak rozcvička s Kikou je opět uvnitř. Kolem půl desáté vyrážíme pěšky na výlet a to už pršet přestává a odpoledne vykouklo i sluníčko. Jdeme pěšky po žluté skrz sad a lesem. Cestou hrajeme tradičního myslivečka a sbíráme různě barevné listy do soutěže (žlutá, oranžová, červená, zelená, hnědá, černa a co nejvíce barevné). Na rozcestí uhybáme po červené přes různé skalní světničky  – tzv. skalní byty až na zříceninu hradu Valečov kam jdeme i na prohlídku.Dáváme si svačinku a hodnotíme listy. Šebe nám dělá průvodkyni a prohlídka je moc hezká. Kupujeme si suvenýry a prozkoumáváme okolí a pátráme po kešce. Pak pokračujeme dále po červené převážně lesem a cestou přibývá soutěž – focení krásné přírody (každý má 1-3 fotky). Také přibývá spousty bláta – čvacht čvacht. Docházíme až k jeskyni Klamorna a u nedaleké rozpadlé zdi si dáváme obídek. Pak jdeme zkratkou za studánkou až ke Studeném průchodu, který je 125 metrů dlouhý. Pokračujeme pěšky až na Krásnou vyhlídku kde ukončujeme mysliečka a je zde hezký výhled a také malý kiosek, kde si kupujeme suvenýry a něco dobrého k snědku. Jsou tu houpačky a také malá minizoo a tak jdeme krmit a hladit ovečky a kozy. Maky s Vrabečkem jdou napřed, protože Maky musí jet domů už kolem 17 hod a naším tempem by to nestihla. My o chvíli později vyrážíme stejnou cestou za nimi a cestou zdoláváme vrcholek Mužský ze kterého je nádherný výhled do krajiny. Celou zpáteční cestu pátráme po ztracené krytce od Maky foťáku, ale bezúspěchu a hledáme ještě jednu kešku. Do klubovny dorážíme ještě za světla před 18 hod a Vrabeček už zatápí v kamnech, aby bylo teplo a usušily se nám vlhké věci. Následuje sprchování, vaření večeře, psaní deníčků a kronik. Po výborné večeři (těstoviny se špenátem a kuřecím masem) a umytí nádobí má Šebestová svůj program k dnešnímu významnému dni 28.říjnu – nejprve krátké povídání a pak asi hodinová aktivita ve 2 týmech, kteří si mezi s sebou posílají různé vzkazy – informace k tomuto významnému dni a posílají je po poslech – světluškách, které si je musí pamatovat a k tomu mají vždy nějaký sportovní úkol přes dané území. Na večer se koná k Halloweenu krátká bojovka, kterou jde připravit Vrabeček s Rusalkou. Vede po pár svíčkách po osvětlené cestě mezi domečky, kolem štěkajícího vlkodlaka až k sadu a končí u rozsvícené dýně. Zvládly to všechny světlušky i skautka. Pak následuje ještě akční noční hra v sadě na bludičku, kterou představuje Vrabeček který bliká baterkou a různě se přemisťuje a ostatní holky se jí ve dvojičkách snaží dostihnout. Naše světlušky jsou neúnavné. Dnes se přetáčí čas a posouvá se o hodinu zpátky a tudíž spíme o hodinu déle, což se hodí,, protože jdeme spát celkem pozdě.

Poslední den v neděli se koná rozcvička konečně venku – s Vrabečkem na plácku u kostela. Rusalka jde do Coopu pro objednané pečivo. Po snídani si nejprve balíme své batohy a pak holky vyráží asi na 1,5 hod na nedalekou louku a tam sportují – hrají hru s létajícím talířem. Rusalka zatím zametla a vysála koberce v celé klubovně. Stavujeme se ještě v místní cukrárně na něco dobrého, ale příprava 6 trdelníků se zmrzlinou zabrala více času než jsme předpokládaly. A tak pak rychle makáme do klubovny kde si bleskurychle dobalujeme, dáváme rychlooběd – párek v rohlíku a někdo si ho bere s sebou v alobalu a předáváme klubovnu Martinovi. Před 13 hod vycházíme na autobus s nímž jedeme do Mladé Boleslavy a tam přestupujeme na bus až do Prahy. Máme štěstí a dokonce stíháme hned první spoj, který měl 5 minut zpoždění a navíc nebyl místenkový a vyjížděl jen z Mnichova Hradiště. Navíc byl skoro prázdný, takže jsme i seděly a do 40 minut jsme byly v Praze na Černém mostě, kde už na některé z nás čekali rodiče a před 15 hod jsme se rozešly domů.

Společná před klubovnou…..

na procházce v okolí Kněžmosta….

u hradu Kost….

společná před Valečovem…..

u Studeného průchodu…..

Na vrcholu Mužského……

v cukrárně….

Více fotek najdete ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *