Podzimní prázdniny – 5denní výprava – Heřmanův Městec – říjen 2022

Konečně po 3 covidových letech vyjíždíme na konci října na 5denní výpravu na podzimní prázdniny a to do skautské klubovny v Heřmanově Městci, kde ubytování zajišťovala Elza.

Jedeme v počtu 10 Amazonek a jedenáctá (Plyšák) doráží až později – v pátek. Počasí nám vyšlo přímo famózně – krásné babí léto – sluníčko a modrá obloha po celých 5 dnů!!!

Vyrážíme ve středu dopoledne a to z vlakového nádraží v Libni. Vlakem EC jedeme do Pardubic kde přestupujeme na místní autobus, kterým jedeme až přímo do Heřmanova Městce na náměstí. Cestou se koná hra – hledání čísel 1-50 na čas. Pak obsazujeme místní travnaté místečko, obědváme ze svých zásob a  3 nejstarší vyráží na velký nákup do Coopu. Zbytek hraje s Vrabečkem různé hry. Chvíli ještě čekáme než dorazí Šroubek (místní skaut co nám otevře klubovnu) a také navštěvujeme infocentrum. Klubovna se nachází hned v průchodu za infem – asi 2 minuty chůze a je moc hezká. Vybalíme si věci a ubytujeme se. Pak si píšeme deníčky a kroniky a hrajeme hru Parlament. K večeři jsou palačinky s marmeládou + připravujeme balíčky s jídlem na výlet.

Ve čtvrtek máme celodenní výlet a začínáme samozřejmě rozcvičkou kterou má Vrabeček. Po snídani vyrážíme na bus kterým jedeme do Chrudimi kde rychle přebíháme na další bus kterým jedeme až do Slatiňan. Naše kroky míří přímo do zámku, kde máme rezervovanou prohlídku. Stíháme to jen tak tak, protože musíme zámek obejít kvůli rozkopané cestě. Absolvujeme krásnou hodinovou prohlídku 1. okruhu s panem průvodcem. Poté si kupujeme suvenýry a svačíme. Dále se věnujeme cestičkám a stezkám a jdeme se podívat do nedalekého hřebčína na černé kladrubské koně. Ty se pasou na pastvinách, ale nakonec k nám přišly blíže a my si je můžeme i pohladit a vyfotit. Také cestou lovíme kešky a sbíráme javorové listy, čepičky od kaštanů a jeřabiny. Nejprve si procházíme místní parčík kde obdivujeme krásnou přírodu, zámek z dálky a zvířátka – kozičky + domečky pro princezny kde si zkoušíme shazovat kuželky. Pokračujeme dále lesem přes muzeum Švýcárna až na  Kočičí hrádek kde v altánku obědváme. Dále jdeme na věž U chlumu a cestou hrajeme oblíbeného myslivečka a hledáme kešky a sbíráme nepřístupné jeřabiny. Zkratkou jdeme přes lesní tělocvičnu až k rozhledně Bára, která je moc krásná a je z ní velký rozhled do okolí. Zde svačinka a etapka od Elzy – aneb hra Stříhaná. Poté dorážíme na autobusovou zastávku Podhůra kde čekáme na bus kterým jedeme zpátky do Chrudimi a dalším busem zase do Heřmanova Městce. Na večer si píšeme deníčky, myjeme si nohy a vaří se večeře a chystají se balíčky s jídlem na další den. Po večeři a nádobí vyrábíme růžičky z javorových listů a také hrajeme karetní hru „Sabotér“.

V pátek máme opět další celodenní výlet. Ráno je rozcvička od Maky a kolem 9 hod se máme připojit k místním skautům, kteří jdou položit věnec k pomníčku padlým za 1. a 2. světové války. Ale při organizaci došlo k chybě a místní nám utekli a tak jsme si udělali soukromou vzpomínku – nastoupení u pomníku v krojích a zpěv státní hymny. Navracíme se do klubovny kde máme ještě přes hodinu čas a tak si povídáme o 28.říjnu  a následuje tematická aktivitka – udělení čestných poct. Mezitím dorazil Plyšák. Také vyhlašujeme celodenní etapku – promyšlení reportáže  se zadanými slovy. Před 11 hod vycházíme na vlakové nádraží na vlak a stíháme ho jen tak tak. Lístky si kupujeme přímo u řidiče a jedeme jenom 3 zastávky a to do Choltic. Zde obdivujeme spousta pavučinek a hledáme kešku. Pak míříme po silničce do Choltic k zámku a jdeme rovnou na prohlídku zámku a kaple s moc sympatickou průvodkyní. Na lavičkách si pak dáváme svačinu a pokračujeme zámeckým parkem a po červené značce pokračujeme dále lesem a cestou hrajeme Mentos při které si Melmen natáhnul sval na noze. Docházíme do Svojšic kde chvíli obsazujeme místní dětské hřiště a hlavně lezeckou stěnu a pak přecházíme k zřícenině hradu Svojšice (Svojsík a Sušice), kde také obědváme. Poté pokračujeme stále po červené kolem zatopeného lomu až k rozhledně Barborka. Zde si dáváme krátkou pauzu – hledáme kešu, točíme se na kolotoči, lezeme na rozhlednu, svačíme apod. Kolem páté hodiny vyrážíme a po svých docházíme po silnici až do Heřmanova Městce a stíháme to akorát do setmění. V klubovně následují klasické činnosti: psaní deníčků, mytí se v lavoru a vaření večeře a příprava balíčků. Poté mají týmy čas na sepsání své reportáže o nějaké události se zadanými 8 slovy = etapka. Na večer se koná tematická aktivita od Plyšáka k 28.10. aneb hra kreslí píše a po hygieně se ještě pouští krátký tématický film na notebocku.

V sobotu si můžeme lehce přispat, protože nemusíme na žádný spoj. Začínáme rozcvičkou s Elzou a po snídani se věnujeme vyrábění – skautky se pokouší plést dle návodu turbánky (a moc se jim to povedlo) a světlušky v druhé místnosti tvoří z podzimních nasbíraných přírodnin: srdíčko z jeřabin navlíkaných na drátek ozdobený mašličkou + vatové ježečky s bodlinkami od kaštanů. Po pozdní svačince odchází Rusalka se světluškami na celé odpoledne na výlet po Heřmanově Městci. Skautky zůstávají v klubovně a mají naplánovaný program s místními skauty a skautkami – různé seznamovací hry a aktivity připravené od Elzy v klubovně a i venku v areálu nedaleké školy. Světlušky nejprve vyráží dle mapky za keškou k hřbitovnímu kostelíku a pak se přesouváme k zámku a procházíme si místní park s arboretem a naučnou stezku. Cestou plníme cestičky, sbíráme listy stromů a lovíme spousta kešek. U zámeckého rybníka si dáváme obídek a pokračujeme po naučné stezce za keškami a také si hladíme kozičky. Pauza na dětském hřišti a pak hra Trpaslík s létajícím talířem u zámku. Pak už se navracíme ke klubovně, kde ještě skautky dodělávají zpětnou vazbu z programu a tak se ještě chvíli stavujeme u geologické stezky u kamenů a na nedalekém dětském hřišti. I skautky si svůj program velmi užily a vše se vydařilo jak mělo. Na večer se věnujeme opět psaní deníčků a vaření večeře. Poté přichází na řadu Hallowenské vyrábění s Vrabečkem – papírové girlandy (dýně, duch, netopýr apod.) a k tomu si povídáme o Halloweenu. Dále jde Rusalka s Vrabečkem chystat noční bojovku do nedalekého zámeckého parku a Elza s ostatními si vypráví různé příběhy se slovy. Následuje tudíž noční trasa po 10 svíčkách kdy si cestou mají přečíst a zapamatovat slova ze kterých vyjde věta. Na konci jí řeknou Vrabečkovi a dostanou sladkou odměnu. Také se čte a hádá pár bílých historek. Vše se zdárně podařilo a navracíme se do klubovny. Před usnutím se ještě čtou komixy – Rychlé šípy (během celé výpravy). Přetáčí se čas a tak spíme o hodinu déle!!!

V neděli se koná poslední rozcvička s Plyšákem a po snídani si začínáme balit své batohy. Následuje venkovní etapa „Oběžník“ – štafetové běhání s oběžníkem na čas a chytání. Pak začínáme uklízet klubovny – luxuje se, zametá se, myjí se umyvadla, vynáší se tříděné koše a přitom se vaří obídek. Dáváme si svačinku a zároveň i obědovou polévku. Poté zbyl čas na dopsání si deníčků a kronik a douklizení kuchyně – nádobí a vytření podlahy. Ve zbytku času se převlékáme do krojů, hraje se karetní hra Sabotér a zpívají se písničky s kytarou. Kolem 13.30 hod přichází Šroubek a platíme za ubytování a energii a pak už vyrážíme s bagáží na autobus, kterým jedeme do Pardubic. Bus je dost narvaný a ještě je tam i pár divných prudících lidí. V Pardubicích přecházíme na vlakové nádraží odkud máme jet rychlíkem EC do Prahy a máme i místenky. Ale ouha – nakonec jsme zde strávily daleko více času než jsme chtěly – o 2 hodiny více, neboť někde před Pardubicemi se stala vlaková nehoda a žádné vlaky po této trati dlouho dobu nejezdili. A tak čekáme na peróně a davy lidí jsou všude kolem nás…. Prodíráme se několikrát na WC, k vlakovým informacím a pokladnám, do perníčkového obchůdku apod. Náš vlak měl celkově 103 minut zpoždění a jakmile se vlaky rozjely, tak jsme se kupodivu i do našeho vlaku narvaly a obsadily i naše místenkové sedačky, což nikdo z nás nečekal. Volaly jsme rodičům, že přijedeme o 2 hodiny později. Hektický závěr naší vydařené 5 denní výpravy!!! V Libni se setkáváme s rodiči a kolem 17.50 hod se rozcházíme za tmy domů.

Celkem jsme ušly na výpravě 37 km a akce se moc vydařila!!!

u zámku Slatiňany…
podzimní listy……
28.10. u pomníku …..
u zříceniny hradu Svojšice….
podzimní vyrábění…..
společná u klubovny….

Více fotek najdete ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *