Historie skautingu

V roce 1906 britský voják Robert Baden-Powell zavádí nový výchovný systém pro mladé hochy. O rok později, v roce 1907, se vydává na první skautský tábor na ostrov Brownsea. Na tábor jede 20 chlapců, kteří jsou rozděleni do skupin po pěti, vedené vždy nejstarším a nejzkušenějším z nich. Tím je položen základ pro systém družin, jaký máme i u nás v oddíle.

1908 vychází příručka Scouting for boys, která vede skauty k čestnosti, lásce k přírodě a své vlasti.

Když se v Anglii konalo první setkání skautů, mezi chlapci se objevila i skupina dívek v zelených sukních a košilích s píšťalkami.
Zakladatel skautingu se jich zeptal:
„A kdo jste vy?“
„My jsme přece skautky.“ odpověděly dívky.
„Ale vždyť žádné skautky nejsou.“
„Samozřejmě, že jsou. Podívejte se na nás.“

Proto zakladatel poprosil svou sestru Agnes Baden-Powell, aby založila skautské hnutí i pro holky.

Mezitím už od roku 1902 vzniká v Anglii hnutí Woodcraft pod vedením Ernesta Thompsona Setona.

Chlapci v přírodě napodobovali život Indiánů a učili se jejich dovednosti. Právě tímto učením je český skauting ovlivněn skoro stejně jako základy, které položil R. Baden-Powell. Sám Svojsík prohlásil, že neví, komu z nich připsat větší zásluhy.

A tím se dostáváme k zakladateli českého skautingu. Antonín Benjamín Svojsík v roce 1911 odjíždí do Anglie, aby tam poznal skauty.

V roce 1912 vydává knihu Základy junáctví a ještě v tom roce se koná první český tábor. V roce 1915 se pod vedením Vlasty Koseové přidávají první české skautky – družina Sasanek.

Dalším důležitým bodem skautské historie se stává 28. říjen 1940, kdy je skaut poprvé zrušen, jelikož totalitní režim nedovoluje tak demokraticky založené hnutí. Mnoho skautů pomáhá v ilegálním odboji nebo za hranicemi a sedm stovek z nich za to zaplatí životem. Skauting je obnoven v květnu roku 1945 a o rok později je pořádán první ročník Svojsíkova závodu. V roce 1946 je v Beskydech vystavěna mohyla Ivančena na počest skautů popravených za činnost v odboji.

V roce 1948 je skaut začleněn do Svazu československé mládeže a v roce 1950 zrušen úplně. Znovu je obnoven v rámci Pražského jara a to 29. března 1968. To však nemá dlouhého trvání a roku 1970 je zakázán znovu. Někteří skauti odcházejí do exilu, jiní svou činnost skrývají pod jinými organizacemi.

Skaut je obnoven až roku 1989 po sametové revoluci a od té doby pokračuje bez přerušení. Dnes má naše organizace již přes 75 tisíc členů a stále rosteme.

Léa Decroix / Junák – Český skaut, z. s. / 2023